Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Jancsi és Juliska története

FIGYELEM!!!

  Ez a történet nem mese, erőszak és kannibalizmus szerepel benne, de nem tartalmaz grafikus részleteket. Olvasása gyengébb idegzetüeknek nem ajánlott.
Kérlek, ne olvasd fel ezt a gyerekeidnek!!!

Jancsi és Juliska gonosz mostoha éhínség boszorkány Hansel & Gretel mézeskalácsház sötét erdő  Hófehérke története után egy másik ismert Grimm mese, a Jancsi és Juliska (eredetileg: Hansel és Gretel) hátterét boncolgatjuk, ami jóval szomorúbb és sötétebb, mint gondolnánk.
  A szori ebben az esetben is majdnem mindenkinek ismerős, így csak röviden vázolnám. A gyerekeket gonosz mostohájuk magukra hagyja az erdőben. Némi bolyongás után egy gyanús öregasszony a kunyhójába csábítja őket, majd ebédet főzne Jancsiból. A talpraesett csemeték kicselezik a boszorkányt, sőt meg is ölik, majd a banya értékesebb ingóságait magukhoz véve hazamennek.
A mese vége a szokásos "boldogan étek, míg meg nem haltak."
Pedig nem.

  A történetnek sokkal valószínübb befejezése valahogy így festett: "Boldogan éltek volna, ha meg nem halnak.."

Jancsi és Juliska gonosz mostoha éhínség boszorkány Hansel & Gretel mézeskalácsház sötét erdő

Néprajzkutató fívérek
  A Grimm testvérek bizonyára szórakoztatónak találták volna a mai, gyermekbarát Hansel és Gretel történetet. Bár még ez a változat is elég sötét, hiszen a történetben szerepel a gyerekek elhagyása, a kannibalizmus kísérlete,  rabszolgaság és a gyilkosság is. Sajnos a sztori eredete ugyanilyen (ha nem jobban) borzasztó.
  Jacob és Wilhelm Grimm nem mesemondók, hanem tudósok és történészek voltak. Régiójuk szóbeli történetét és folklórját szerették volna megörökíteni, mert attól tartottak, hogy kultúrájukat a napóleoni háborúk idején Franciaország uralja majd. Több mint 200 történetet gyűjtöttek össze és amikor az első könyv megjelent, nem volt benne illusztráció. A szöveg sűrű volt, mint egy szövegkönyv és tele volt tudományos lábjegyzetekkel és hivatkozásokkal.

Jancsi és Juliska gonosz mostoha éhínség boszorkány Hansel & Gretel mézeskalácsház sötét erdő
Jacob és Wilhelm Grimm

  Az első kiadás tehát nem gyerekeknek szóló könyv volt. Egy könyv volt, amit azért írtak, hogy megmentsék a régió szóbeli történelmét és népmeséit arra az esetre, ha Franciaország átvenné a hatalmat.
 Az általunk ismert Hansel és Gretel történetének közvetlen forrása Henriette Dorothea Wild, a Grimm testvérek szomszédja, aki sok mesét mesélt el és gyakran idősebb családtagok is segítettek a részletekben. Ezek a történetek be is kerültek a könyv első kiadásába, később Henriette feleségül is ment Wilhelmhez.
  Ahogy teltek az évek és a történeteket sok különböző író írta újra, beleértve a Disney-verziókat is, elveszett a nyom, hogy melyek voltak népmesék és melyek valódi embereken és igaz történeteken alapuló szóbeli történelem.

Jancsi és Juliska gonosz mostoha éhínség boszorkány Hansel & Gretel mézeskalácsház sötét erdő

A mese mögötti rémség
  Hansel és Gretel története az 1314-1322-es nagy éhínség idejére nyúlik vissza, amikor a vulkáni tevékenység Délkelet-Ázsiában és Új-Zélandon egy elhúzódó éghajlatváltozás időszakát indította meg, ezáltal terméskieséshez és hatalmas éhínséghez vezetett szinte az egész világon. Európában a helyzet különösen súlyos volt, mivel az élelmiszerellátás már így is szűkös volt. Egyes becslések szerint a nagy éhínség 400 000 négyzetmérföldnyi Európát, 30 millió embert érintett és bizonyos területeken a lakosság 25 százalékát is megölhette. Ebben a rettenetes helyzetben az idős emberek önként döntöttek úgy, hogy éhen halnak, hogy a fiatalok élhessenek. Mások csecsemőgyilkosságot követtek el, vagy elhagyták gyermekeiket.

Jancsi és Juliska gonosz mostoha éhínség boszorkány Hansel & Gretel mézeskalácsház sötét erdő
A Halál tánca a nagy éhinség alatt

  A kannibalizmusra is van bizonyíték. William Rosen "A armadik lovas" című könyvében egy észt krónikára hivatkozik, amely szerint 1315-ben „az anyák megették gyermekeiket”.
  Egy ír krónikás is azt írta, hogy az éhínség olyan súlyos volt, hogy az embereket „annyira elpusztította az éhség, hogy kivonták a halottak holttestét a temetőkből, és kivájták a húst a koponyákból, és megették, a nők pedig az éhségtől megették gyermekeiket ”. A kutatók úgy vélik, hogy ezen borzalmas évek tragédiái szülték Hansel és Gretel történetét.

A valóság morzsái
  Feltünt valakinek, hogy a mesében csak a gyerekeknek van neve, a favágónak pedig nincs?
A vidék legelterjedtebb nevei abban a korszakban a Hansel és a Gretel voltak. Egy névtelen favágó és két gyerek a leggyakoribb nevekel. Gyerekek, akiket bevezettek az erdőbe és elhagytak.
  Tehát Jancsi és Juliska történene a nem két konkrét gyerek története volt, hanem sok gyereké.
A Hanselt és Gretelt megelőző mesék mind közvetlenül az elhagyás és a túlélés témáival foglalkoztak. Szinte mindegyik történet az erdőt a veszély, a varázslat és a halál helyszíneként is felhasználta.

Jancsi és Juliska gonosz mostoha éhínség boszorkány Hansel & Gretel mézeskalácsház sötét erdő
  Az egyik ilyen példa Giambattista Basile olasz mesegyűjtőtől származik, aki számos történetet közölt 17. századi Pentamerone című művében. Nennillo és Nennella című változatában egy kegyetlen mostohaanya arra kényszeríti férjét, hogy két gyermekét az erdőben hagyja. Az apa úgy próbálja meghiúsítani a cselekményt, zabszemeket szór el útközben, de ezeket megeszi egy szamár.
 

E korai mesék közül a legzordabb azonban a román történet, "A kisfiú és a gonosz mostoha" címmel. Ebben a mesében két gyereket elhagynak, ők azonban hamunyomot követve hazatalálnak. Ám amikor hazatérnek, a mostohaanyja megöli a kisfiút és arra kényszeríti a nővért, hogy készítse elő a holttestét a családi étkezéshez. A rémült lány engedelmeskedik, de a fiú szívét egy fába rejti. Az apa tudtán kívül megeszi a fiát, míg a nővére nem hajlandó részt venni az étkezésben. Evés után a lány elveszi a testvér csontjait és ezeket is beleteszi a fába. Másnap előbukkan egy kakukkmadár, aki ezt énekli: „Kakukk! A nővérem főzött meg, apám pedig megevett, de most kakukk vagyok, és biztonságban vagyok a mostohaanyámtól.”
A  mostohaanya egy sótömböt dob fel a madárra, de az csak visszaesik a fejére és azonnal megöli.

Jancsi és Juliska gonosz mostoha éhínség boszorkány Hansel & Gretel mézeskalácsház sötét erdő  Amikor a Grimm testvérek 1812-ben megírták az eredeti történetet, még nem a mostoha szerepelt benne, hanem a gyerekek saját anyja. 
Ahogy rájöttek, hogy gyerekek(nek) is olvassák a történeteiket, megváltoztatták őket, a hátborzongató részleteket eltávolították és megjelent egy gonosz mostoha. Wilhelm apa lett, Henriette-tel négy közös gyermekük született, így a történetek is "gyerekbarátabbak" lettek. De csak egy kicsit, mert a Jancsi és Juliska egy igazi horror sztori még ilyen "light" verzióban is..

A boszorkány az erdőben megsebzi a szívedet… 
 El sem tudjuk képzelni, hogy milyen kínokat élhettek át az éhínség áldozatai és túlélői.
 Egy pillanatra képzeld el, hogy az erdőben bolyongva keresel valami ennivalót. Valamit. Bármit. Mert napok, hetek és hónapok óta nem volt ennivaló és nemsokára éhen halsz.
 Inkább nézted, ahogy a szüleid meghalnak, mintsem hogy megegyék a kevés ételt. Ha eltemetted őket, tudod, mi történt majd velük. Próbálsz nem gondolni rá. Imádkozol, hogy nem így történik, de tudod, hogy megtörténik.
És tudod, ha nem találsz élelmet, a napjaid meg vannak számlálva.
Ott, az erdőben találsz élelmet. Apró testek, olyan családok által elhagyva, akik inkább elhagyják a gyerekeiket, mintsem elfogyasszák őket a túlélésért. Mint a favágó és a felesége is az erdőben hagyta a gyermekeit..

Jancsi és Juliska gonosz mostoha éhínség boszorkány Hansel & Gretel mézeskalácsház sötét erdő
A Boszorkány a Gretel és Hansel c. filmből (2020)

 Boszorkányok. Így hívták azokat, akik mégis megtették.
Gonosz boszorkányok az erdőben, aki gyerekeket ragadnak fel, hogy megegyék őket. Nehéz elképzelni azt a bűntudatot és szégyent, amit ezek az emberek érezhettek évtizedekkel később, amikor szörnyű történeteket suttogtak arról, hogyan élték túl az éhínséget. Hogyan mondja el gyermekeinek vagy unokáinak, hogy életben vannak, mert őseik kannibalizmushoz folyamodtak?
 A történeteket újra és újra elsuttogták nemzedékről nemzedékre és 500 évvel később egy nő mesélte el a történetet, két férfi pedig lejegyezte.

Jancsi és Juliska gonosz mostoha éhínség boszorkány Hansel & Gretel mézeskalácsház sötét erdő A Grimm-mesék világszerte népszerűek, nagyon sok kiadásban, rengeteg nyelve lefordították őket, a történeteket rengetegszer dolgozták és dolgozzák fel máig a filmművészetben, színházban, zenében egyaránt.

 A modern változatok már korhatár nélküliek, de ha belegondolunk és más történeteknek is a mélyére ásunk, akkor kiderül, hogy a legtöbb mese magja egy igazi horror sztori...

Témához kapcsolódó poszt:

HÓFEHÉRKE ÉS A HÉT TÖRPE VALÓDI TÖRTÉNETE

Források:

Hansel and Gretel Was A True Story And A Horrible Tragedy

The History Behind The Fairy Tale Of Hansel & Gretel

Hansel and Gretel(Wikipedia)

The Grim History Behind the Story of Hansel & Gretel

The Dark History Behind Hansel and Gretel

The True Story of Hansel and Gretel

Was A Baker Witch Killed For Her Recipe?

The Truth About Hansel and Gretel

 0
Tovább

536: a sötétség éve

  Időszámításunk szerint 536-ban a világot hosszú tél sújtotta. A „sötétség évének” nevezett középkori esemény alatt a hőmérséklet zuhant, a napot pedig hatalmas köd tompította el, amely 18 hónapon keresztül a nap 24 órájában megakadályozta, hogy sugarai a Földet érjék. Ez az éghajlati kataklizma Európát, a Közel-Keletet, sőt Ázsia egyes részeit is érintette a következő évtizedben. Valójában ez az éghajlati visszaesés alaposan megváltoztathatta a történelem menetét. De mi okozta ezt a globális éghajlati kataklizmát?

sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járvány

Egy globális éghajlati kataklizma a történelmi szövegekben
  Még 2018-ban a Science arról számolt be, hogy Michael McCormick középkori történész kijelentette, hogy az 536 „az egyik legrosszabb időszak kezdete volt, ha nem a legrosszabb év”. Efézusi János 6. századi történész és egyházi vezető Historiae Ecclesiasticae történelmi munkájában, amelynek fordítása „egyháztörténetek”, azt írta, hogy „a nap elsötétült, és sötétsége 18 hónapig tartott”.

  535 és 536 között jelentős éghajlati események sorozata zajlott le, amelyek könnyen leírhatók katasztrofális következményekkel járó globális kataklizmának. „Minden nap körülbelül négy órán keresztül sütött [a Nap], és ez a fény még mindig csak gyenge árnyék volt. Mindenki azt mondta, hogy a Nap soha többé nem nyeri vissza teljes fényét” – részletezte Ephesus.

sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járvány

Az 536-os sötétség és kemény tél
  Nem Efézusi János az egyetlen író, aki megemlíti ezt az éghajlati kataklizmát. Procopius, aki i.sz. 500 és 565 között élt, és egy késő ókori bizánci tudós és történész volt, szintén utal a nap különös viselkedésére i.sz. 536-ban.  Procopius azt hitte, hogy ez egy baljós előjel, amely előrevetíti az elkövetkező eseményeket és kijelentette: „És ebben az évben történt, hogy egy nagyon félelmetes előjel történt. A nap ugyanis ebben az évben halványan bocsátotta ki fényét, akár a hold és olyannak tűnt, mint a nap fogyatkozásában, mert a sugarai nem voltak tiszták."sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járvány  Egy másik utalás az 536-os éghajlati kataklizmára a 6. századi írótól, mitilénei Zakariástól származik, akinel krónikája a „Sötét Napra” utaló részt tartalmaz i.sz. 535 és 536 között:
  "A nap kezdett elsötétülni nappal, a hold pedig éjszaka, miközben az óceán permetektől zúgott ebben az évben március 24-től a következő év június 24-ig... És mivel a tél kemény volt , olyannyira, hogy a nagy és szokatlan mennyiségű hótól a madarak... nyomorúság támadt... az emberek között... a gonoszság miatt." Mitilénei Zakariás (Krónika, 9.19, 10.1)

sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járvány

1000 évvel később is pestisjárvány szedi áldozatait (Párizs, 1544)

  Ez a három kivonat csak egy rész a számos, a világ minden tájáról származó beszámolóknak, amelyeket a kérdéses korszakban írtak. Minden esetben a Napról azt írták, hogy egyre halványodik és elveszíti fényét. Sokan azt is leírták, hogy kékes színű. A hatásokat a Holdnál is megfigyelték. A fény csökkenése a bolygó hőmérsékletének csökkenését eredményezte. Az eső hiánya és a nagyon hosszú tél a terméskieséshez, valamint a madarak és más vadon élő állatok elpusztulásához vezetett, ahogy azt mitiléni Zakariás írja. Az éhínség és a pestisjárványok sok területet sújtottak, és rengeteg ember halt meg.
 Kínában és Japánban is nagyon részletesen rögzítették az eseményt. A vízhiány miatt hatalmas aszályok következtek, és halál következett. Több százezer négyzetkilométer vált terméketlenné. A Beishi krónikák, az északi dinasztiák hivatalos története megemlíti, hogy Xi'an tartományban a lakosság 80%-a meghalt, és a túlélők holttesteket ettek a túlélésért. Az év pedig 536 volt.

sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járvány
Éhínség a középkori Írország területén


  A katasztrofális esemény Koreát, Amerikát, Európát, Afrikát és Ausztráliát is sújtotta. Míg nem minden országról léteznek írásos feljegyzések, a régészeti és geológiai adatok az éghajlati változásokra utalnak. A fák törzsén végzett vizsgálatok például kimutatták, hogy i.sz. 536 volt a leghidegebb az elmúlt 1500 évben.

A sötétség okának kutatása
  Bár az 536-os éghajlati kataklizmára nincs határozott válasz, a történelem legrosszabb évére felállított elmélet szerint egy nagy aszteroida vagy üstökös becsapódása a tengerben lehet az egyik ilyen lehetőség (ha szárazföldet ért volna, bizonyíték lenne kráter). Dallas Abbott geológus ennek a nézetnek az egyik híve, és véleményét olyan bizonyítékokra alapozza, amelyeket grönlandi jégmagok tanulmányozása során talált. Ez azonban nem magyarázza meg a nap gyenge fényét, és ebben az időszakban nem jegyeztek fel cunamit, amely akkor következett volna be, ha egy aszteroida landol az óceánban.

sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járványA Vezúv kitörése (Pierre-Jacques Volaire, 1771)

sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járvány  Egy másik felvetett elmélet egy gigantikus vulkánkitörés, aminek a légkörbe juttatott por okozhatta a fény elhalványulását. Az egyik jelölt az indonéziai Jáva és Szumátra szigetei között található Krakatau. Az 1869-ben írt Pustaka Raja Purwa (jelentése: „Az ősi királyok könyve”) egy ősi vulkánt ír le: "Dühös földrengés volt, teljes sötétség, mennydörgés és világosság… Aztán dühös vihar tört elő zuhogó esővel, és egy halálos vihar elsötétítette az egész világot… Amikor a vizek lecsillapodtak, látni lehetett, hogy Jáva szigete már elpusztult, két részre oszlik, így jött létre Szumátra szigete."
 Bár ez a kézirat az i.sz. 416-ra és nem az i.sz. 535-re vonatkozik, az a tény, hogy a 19. században íródott, magyarázatot adhat az időhivatkozás pontatlanságára.


sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járvány

Bal oldalon: A svájci Colle Gnifetti jégmag fúróhelye. A jobb oldalon: A jégmag egy része  (Nicole Spaulding / CC BY 4.0 )

  Egy dolog egészen különös ebben a globális éghajlati kataklizmában, hogy gyakorlatilag ismeretlen eseményről van szó. 
Noha a történészek régóta tudnak erről az éghajlati kataklizmáról, továbbra is tanácstalanok maradtak az okait illetően. 2018-ban a svájci Alpok gleccseréből származó 72 méter hosszú jégmag elemzése, amely a természetben előforduló és az ember által létrehozott események naplójaként szolgál, arra a következtetésre jutott, hogy 536-ban Izlandon hatalmas vulkánkitörés történt és a hamu szétterjedt az északi féltekén.  Két további kitörés volt 540-ben és 547-ben. Amikor egy vulkán kitör, ként, bizmutot és más anyagokat lövell ki a magasba a légkörbe, ahol aeroszolfátylat képeznek, amely visszaveri a napfényt az űrbe, lehűtve a bolygót.

sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járvány
Az Eyjafjallajökull vulkán kitörése (2010, Izland)

sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járvány  Az Antiquity tanulmány szerint a jégmagban ólomnyomok is láthatók, ami az úgynevezett „ezüstolvasztási fellendülés” bizonyítéka. A Live Science szerint ez az ezüst konjunktúra biztos jele „az éhező, betegségek sújtotta Európa sötétjében fellendülő gazdaságnak és egy új kereskedői osztály megjelenésének, amely készen áll a nemesfémekkel való kereskedésre”. 640-re az emberiség kezdett kilábalni az 536-os éghajlati viszonyok szörnyű hatásaiból.

  A középkori Európának nagyjából 100 év kellet, hogy újra"összeszedje magát" a katasztrófa után.
Vajon mennyi időbe telne a modern kori emberiségnek, egy fél bolygót éríntő kataklizma után visszaálljon a rend...?

Forrás:

Black, J. 11 January. "Year of Darkness: The Climate Cataclysm of 536 You’ve Never Heard Of". Link: https://www.ancient-origins.net/history-important-events/climate-cataclysm-001360

Barras, C. 15 January 2014. “AD 536: The year that winter never ended” in New Scientist . Link: https://www.newscientist.com/article/mg22129520.700-ad-536-the-year-that-winter-never-ended.html

Gibbons, Ann. 15 November 2018. “Why 536 was ‘the worst year to be alive’” in Science. Link: https://www.science.org/content/article/why-536-was-worst-year-be-alive

Greshko, M. 23 August 2019. “Colossal volcano behind ‘mystery? Global cooling finally found” in National Geographic. Linkhttps://www.nationalgeographic.com/science/article/colossal-volcano-behind-mystery-global-cooling-found

Keys, D. 2000. Catastrophe. Arrow Books Ltd.

Little, B. 3 December 2018. “The Worst Time in History to Be Alive, According to Science” in History. Link: https://www.history.com/news/536-volcanic-eruption-fog-eclipse-worst-year

Newitz, A. 20 January 2014. “What caused a 10-year winter starting in 536?” in GIZMODO. Link: https://gizmodo.com/what-caused-a-10-year-winter-starting-in-536-1505213873

Specktor, B. 20 November 2018. “536 Was a Garbage Year for Mankind (So Give 2018 a Break)” in LiveScience. Link: https://www.livescience.com/64132-worst-year-ever-536.html

 0
Tovább

EREDET

blogavatar

Bár az emberek többsége elfogadja a történelmet úgy, ahogyan az a tankönyvekben áll, azonban számtalan rejtély, tudományos anomália és meglepő műalkotás létezik, amelyeket még fel kell fedezni, vagy csak érdemes elgondolkodni rajtuk és más szemszögből is megvizsgálni őket.

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek

Címkefelhő

rejtély (5),Amerika felfedezése (3),középkor (3),rejtélyes (2),kutatás (2),felfedezés (2),éhínség (2),Srí Lanka (2),Kína (2),város (2),elveszett kontinens (2),eltünt (2),tamil (2),purana (2),legenda (2),kézirat (1),gonosz mostoha (1),boszorkány (1),Hansel & Gretel (1),mézeskalácsház (1),Rohonc (1),kódex (1),sötét erdő (1),vulkán (1),beszélő tükör (1),Kabwe (1),őskori koponya (1),Margarete von Waldeck (1),Maria Sophia von Erthal (1),valódi történet (1),Grimm mese (1),régészeti anomália (1),David Hatcher Childress (1),hideg tél (1),kataklizma (1),járvány (1),sötétség (1),ősember (1),Smithonian Intézet (1),időutazás (1),Jancsi és Juliska (1),mesterséges nyelv (1),fanyűvő (1),Mátra (1),jeti (1),Mátranovák (1),anime (1),Japán történelem (1),ronin (1),erdő (1),fekete (1),rabszolga (1),Földhónap (1),Feketeszakáll (1),Karib-tenger (1),kalóz (1),Caesar (1),fekete szamuráj (1),Netflix (1),zöld gyermekek (1),Suffolk (1),Woolpit (1),megfejtés (1),titkosírás (1),hét törpe (1),középkori Anglia (1),időutazók (1),Yasuke (1), (1),eltűnt gyerekek (1),Hameln (1),Pied Piper (1),Patkányfogó (1),kriptográfia (1),Vinland (1),hajós (1),központ (1),eltűnt város (1),sivatag (1),elveszett (1),Dubai (1),Halálféreg (1),Góbi-sivatag (1),skandináv (1),víziszörny (1),Lagarfljotsormur (1),Izland (1),Mongólia (1),Dél-Amerika (1),konkvisztádor (1),azték (1),Britannia (1),Atzlan (1),titkos (1),kutató (1),expedíció (1),Arthur legenda (1),Tristan (1),El Dorado (1),aranyváros (1),Cornwall (1),elsüllyedt város (1),Isolda (1),Kumari Kandam (1),Lemúria (1),Észak-Amerika (1),Leif Eriksson (1),vikingek (1),Vörös Erik (1),Wu császár (1),Fehér piramis (1),tengeri felfedezés (1),Camazotz (1),vámpír (1),denevér (1),Mexikó (1),Batman (1),maja legenda (1),piramis (1),Xian (1),hajózás (1),kereskedelem (1),Kincses flotta (1),ókori görög (1),régészet (1),India (1),Purana (1),Vamana (1),Mahabharata (1),Védák (1),kontinensek felfedezése (1),hindu istenek (1),Mahabali (1),Hófehérka (1)