Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A Hamelni patkányfogó története

"Ám hirtelen a hegy falának
színén, hipp-hopp, csodás kapu támad,
mintha barlang nyílna, két szárnya kitárva:
s bemegy a furulyás, s a gyerekhad utána.
És amikor már mind odabenn volt,
a hegy fala ismét összecsukódott.
"

  A hamelni patkányfogó meséjét már 700 éve mesélik sokféle változatban, azonban a háttérben meghúzódó valódi történet nem kevés kérdést vet fel. Miért engedték a felnőttek, hogy elmenjenek a gyerekek,  hogy veszthették el hirtelen 130 gyermek nyomát? És miért nem keresték őket nagy erőkkel..? És még sorolhatnánk..

Pied Piper Patkányfogó Hameln eltűnt gyerekek rejtély középkor
Egy német népmese
  Egy rövid összefoglaló azok számára, akik nem ismerik ezt a mesét:
A hamelni patkányfogó története 1284-ben játszódik Hameln városában, Alsó-Szászországban, Németországban. 1284-ben tehát, a patkányoktól hemzsegő Hameln városába egy köpenyeges férfi érkezett, aki pénzért elvállalta, hogy megszabadítja a települést a patkányoktól. Bűvös erejű sípjával a Weser folyóba csalogatta az állatokat, ezzel teljesítette a feladatot, de a bérét megtagadták tőle. Még ugyanabban az évben, június 26-án vadász képében tért vissza és újra megfújta sípját, de most a gyerekeket csalogatta magával. 130 gyereket a Koppel-hegybe vezetet, ahonnan soha többé nem kerültek elő.

Pied Piper Patkányfogó Hameln eltűnt gyerekek rejtély középkor
  A szorinak több változata is létezik, vannak olyanok is, amelyek szerint egy, vagy akár három gyerek hátramaradt. Az egyik gyerek sánta volt, és nem tudott lépést tartani, a másik süket volt és nem hallotta a zenét, ő a többi gyereket követte kíváncsiságból, a harmadik pedig vak volt, és nem látta, hová megy a többi gyerek. Egy másik változat szerint az egyik vak, a másik néma volt, a harmadik pedig visszafordult útközben a kabátkájáért. Egyes változatokban a gyerekeket is a folyóba fullasztotta, míg mások szerint a gyerekek visszatérhettek, miután a szülők többszörösen is kifizették a patkányfogót.
  A patkányfogó nem túl vidám meséjét Johann Wolfgang von Goethe, Jacob Grimm és Achim von Arnim foglalta össze egy történetbe, eredeti címe: "Rattenfänger von Hameln", azaz a Hamelni patkányfogó. A Hamelni patkányfogó angol megfelelője a Pied Piper, lehetséges, hogy ezen a néven többeknek is ismerős.

Pied Piper Patkányfogó Hameln eltűnt gyerekek rejtély középkor
A Furulyás legrégebbi ismert képe, a Hameln/Hamelin templomának üvegablakáról másolva
 

Írásos bizonyítékok
  A történet legkorábbi ismert feljegyzése magából Hameln városából származik és érdekes módon egy szóval sem említi a patkányinváziót. A hamelni templom számára készült ólomüveg ablakon volt látható, amely körülbelül 1300-ból származik. Bár 1660-ban megsemmisült, számos írásos beszámoló maradt fenn róla. A legrégebbi a lueneburgi kéziratban található (kb 1440-50), amely így szól: „1284-ben, Szent János és Pál napján, június 26-án egy sokféle színbe öltözött furulyás 130 Hamelnben született gyermeket elcsalt, és elvesztek a kivégzés helyén, a Koppen közelében".
Hamelin város feljegyzései között egy 1384-es bejegyzés is komoran kijelenti: „100 éve, hogy gyermekeink elmentek”.
 

Elméletek
  Ha a gyerekek eltűnése nem bosszú volt, akkor mi volt az oka a Furulyás cselekedeteinek? Számos elmélet próbálta megmagyarázni, mi történt Hameln gyermekeivel. Néhányan úgy vélik a gyerekek valamilyen természetes ok miatt haltak meg és hogy a Furulyás valójában a Halál megszemélyesítője volt. Azzal, hogy a patkányokat a fekete halállal társították, azt sugallták, hogy a gyerekek ennek a pestisnek az áldozatai. A fekete halál azonban 1348 és 1350 között volt a legsúlyosabb Európában, több mint fél évszázaddal a hamelni esemény után.
  Egy másik elmélet, hogy a gyerekeket valójában a szüleik küldték el a rendkívüli szegénység miatt, amelyben éltek. De az is felmerült, hogy a gyerekek egy halálra ítélt „Gyermekkeresztes hadjárat” résztvevői voltak, és a mai Romániában kötöttek ki. De létezik egy olyan elképzelés is miszerint a gyerekeket eladták a konstantinápolyi rabszolgapiacon.

Pied Piper Patkányfogó Hameln eltűnt gyerekek rejtély középkor
  Abban az időben számos német hagyta el otthonát, hogy gyarmatosítsa Kelet-Európát. Wibke Reimer, a Hameln Múzeum projektkoordinátora erre a hipotézisre reflektálva azt mondja: „Ebben a forgatókönyvben a Furulyás a toborzó szerepét játszotta. Ők voltak a felelősek a keleti vándorlások megszervezéséért, állítólag színes ruhákat viseltek, és olyan hangszeren játszottak, amely felkeltette a lehetséges telepesek figyelmét.”
 Egy furább elképzelés szerint ez a táncmánia leírása, más néven Szent Vitus tánca. Ez a "betegség" a 14. és a 17. század között sújtotta Európát  és úgy írják le, hogy az emberek „órákig, napokig , vagy akár hónapokig hisztérikusan táncoltak az utcákon, amíg össze nem omlottak a kimerültség miatt, vagy meg nem haltak szívrohamban vagy agyvérzésben”.
  A legsötétebb elmélet még azt is feltételezi, hogy az úgynevezett Furulyás valójában egy pedofil volt, aki besurrant Hameln városába, hogy elrabolja a gyerekeket alvás közben. Talán a gyerekek eltűnésének szörnyűsége az oka annak, hogy kevés részlet áll rendelkezésre a történtekről. Esetleg olyan valami történt, amit a tisztviselők eltitkoltak? Valami annyira traumatikus, hogy a város kollektív emlékezetében oly sokáig, évtizedeken, sőt évszázadokon keresztül is szóban közvetítették?

Pied Piper Patkányfogó Hameln eltűnt gyerekek rejtély középkor
A Patkányfogó szobra Hamelnben
 

A rejtély megoldása(?)
  Történészek már korábban sejtették, hogy a legendának valós alapja lehet, 2014-ben cseh kutatóknak sikerült bizonyítékokat találniuk az ügyben. Kutatások és levéltári források azt bizonyítják, hogy a krónikában emlegetett 130 gyermeket a dél-morvaországi Vyskov környékére vitte a furulyás. Az alsó-szászországi Hameln és Podomí közötti valószínűsíthető kapcsolatra Podomí múltjának kutatása közben jött rá Ervín Cerny helytörténész. Cerny figyelmét felkeltette Wolfgang Wann német történész egyik munkája, amelyben azt állítja, hogy Vyskov környékére a 13. században szászokat telepítettek le, mégpedig Bruno korabeli olmützi püspök rendeletére. A püspök maga is szász származású volt, a Hameln városától mintegy 15 kilométerre lévő kis településen született. Valószínűnek tűnt tehát, hogy a püspök szülőföldjéről hozatott telepeseket Dél-Morvaországba.
  Podomí település múltjának kutatásakor Cerny egy olyan forrásra talált, amely Hamlíkov (azaz Kis Hameln) nevű települést emleget a falu közelében. A feltételezett helyen ásatásokat folytattak és valóban épületmaradványokra bukkantak. A huszita időkben ugyanis Hamlíkov leégett és egy 1596-os dokumentum szerint a település végleg elpusztult.
  Nagyon valószínű tehát, hogy a rejtélyes furulyás a valóságban egy olyan személy volt, aki a püspök megbízásából telepeseket toborzott. Így a legenda szerinti 130 hamelni fiatal Dél-Morvaországba kerülhetett. Ezektől a telepesektől kapta nevét Hamlíkov, vagyis Kis Hameln.
 

Pied Piper Patkányfogó Hameln eltűnt gyerekek rejtély középkor
A hamelni Patkányfogó-ház
 

  A történelmi feljegyzések azt sugallják, hogy Hameln Patkányfogójának története valós esemény volt és lehetséges, hogy sikerült megoldani, hogy mi is történt valójában ezekkel a gyerekekkel.

  A történet végét egy kérdéssel zárnám: ha a hamelni esemény a valóságon alapult, mennyi igazság van más mesékben, amelyeket gyerekként meséltek nekünk..?

Az idézet a poszt elején Robert Browing "A hamelni patkányfogó" című verséből származik Rakovszky Zsuzsa fordításában. A teljes vers ITT olvasható.

Forrás:

Wikipedia magyar oldal

Wikipedia

Ancient Origins

Mese témához kapcsolódó poszt:

Jancsi és juliska története

Hófehérke és a hét törpe valódi története

 0
Tovább

Woolpit zöld gyermekei

  Anglia keleti részén, Suffolk megyében található a kb.1800 fős lakosságú Woolpit, amely egy 12. századi bizarr történetnek köszönheti hírnevét.
Ritkán hallani ugyanis olyan gyerekekről, akik zöldes bőrrel jelennek meg a mező szélén és nem ismerik a helyi nyelveket. A történészek még ma is vitatkoznak arról, hogy van-e igazság a történetben, az elvetemültebbek egészen odáig mennek, hogy azt állítják, egy földönkívüli találkozást ír le egy meglehetősen furcsa középkori népi történet, amelyre generációk óta emlékeznek.

Woolpit zöld gyermekek Suffolk középkori Anglia időutazók rejtélyWoolpit zöld gyermekeinek története
  Maga a legenda azt állítja, hogy Woolpit Zöld Gyermekei egy fiú és nővére voltak, akiket aratáskor a szántóföldeken dolgozó parasztok St. Mary’s of the Wolf Pits-nél (Woolpit). Meglepő módon a bőrük zöld árnyalatú volt, ruhájuk valamilyen ismeretlen anyagokból készült, beszédük teljesen érthetetlen volt az aratók számára.
  Az elvadult gyerekeket a faluba vitték, ahol végül befogadták őket a helyi földbirtokos, Sir Richard de Caine Wilkes-i otthonába. A gyerekek azonban egy falatot sem ettek, minden eléjük tett ételt rettegve utasítottak vissza, mintha mérgezők lennének. Napokkal később viszont, már az éhhalál szélén véletlenül megpillantottak egy rakomány éppen leszüretelt zöldbabot, arra azonnal rávetették magukat és jóízűen belakmároztak belőle. Hónapokig kizárólag zöldbabon éltek, mígnem később mertek enni más ételeket, ennek következtében bőrük kezdte elveszíteni furcsa zöld árnyalatát.

Woolpit zöld gyermekek Suffolk középkori Anglia időutazók rejtély   Nem sokkal később a fiú megbetegedett, majd hamarosan belehalt a betegségbe, míg a lány jó egészségnek örvendett és idővel végleg elveszítette zöldes bőrszínét. Az elkövetkező években megtanult angolul beszélni és később állítólag feleségül is ment egy férfihoz King's Lynnben, a szomszédos Norfolk megyében. Egyes beszámolók szerint az Agnes Barre nevet vette fel és a férfi, aki feleségül vette, II. Henrik nagykövete volt, bár ezeket a részleteket soha nem ellenőrizték. Miután megtanult angolul beszélni, a lány elmesélte a származásuk történetét.
  Agnes arról számolt be, hogy testvérével egy furcsa földalatti földről jöttek, amelyet Szent Márton földjének nevezett. Nem volt nappal és éjszaka, hanem örök szürkület. Hozzájuk hasonlóan a föld alatt élő Szent Márton föld minden lakója zöld volt, mint ők. Egy másik világító földet írt le, amely egy folyón át látható. Azt is elmesélte, hogy ő és testvére apjuk nyájára vigyáztak, amikor egy barlangra bukkantak. Amikor beléptek a barlangba, sokáig bolyongtak a sötétben, mígnem harangszót követve kijutottak a túloldalra, ragyogó napfénybe jutva, amit megdöbbentőnek találtak. Ekkor találtak rájuk az aratók.

Írásos nyomok a középkori krónikákban
  A falu neve, amelyet először a 10. században Wlpit, majd Wlfpeta néven jegyeztek fel, az óangol wulf-pytt szóból ered, ami azt jelenti, hogy „farkasok befogására szolgáló gödör”. A középkorban Anglia mezőgazdaságilag legtermékenyebb és legsűrűbben lakott területén feküdt. A falu a gazdag és hatalmas Bury St. Edmunds apátsághoz tartozott.

Woolpit zöld gyermekek Suffolk középkori Anglia időutazók rejtély
Chronicon Anglicanum


  Magát a történetet két korabeli krónika is rögzítette. Ralph of Coggeshall, angol krónikás, aki egy ciszterci kolostor apátja volt Coggeshall-ban, amely körülbelül 42 km-re délre feküdt Woolpit-től. Woolpit zöld gyermekeiről írt beszámolóját a Chronicon Anglicanum (Angol Krónika) jegyezte fel és benne Sir Richard de Calne-t nevezte meg forrásként, aki magához vette a gyerekeket.
  Eközben az angol történész és kanonok William of Newburgh (i.sz. 1136-1198) beépítette a zöld gyerekek történetét a Historia Rerum Anglicarum (Angol ügyek története) című fő művébe.
  Az esetet megörökítő két krónika semmilyen kommentárt vagy magyarázatot nem fűzött a történtekhez, de a nép fantáziáját azonnal beindította és évszázadokig ámulatban tartotta a különös sztori. A legtöbben tündéreknek vagy manóknak gondolták a zöld gyerekeket, akik Tündérországból kerültek át véletlenül az emberek világába. Később természetesen a földönkívüli-magyarázat is előkerült, az ufóhívők szerint idegen civilizáció képviselői lehettek az eltévedt kicsik. Megint mások a párhuzamos dimenziók létezésével próbálták magyarázni az esetet, szerintük Agnes és öccse egy dimenziókapun zuhantak át véletlenül, így kerültek a mi világunkba.

Kik lehettek a zöld gyermekek?
  Az évszázadok során számos elméletet terjesztettek elő a Woolpit zöld gyermekei furcsa történetének magyarázatára. Zöld elszíneződésüket illetően az egyik javaslat szerint a gyerekek hipokróm vérszegénységnek nevezett betegségben szenvedtek, eredetileg Chlorosis néven (a görög Chloris szóból ered, ami zöldessárgát jelent, hivatalos neve Hypochromic anemia). A klorózist a nagyon helytelen táplálkozás okozza, amely befolyásolja a vörösvértestek színét, és a bőr észrevehetően zöld árnyalatát eredményezi. Ezt az elméletet támasztja alá az a tény, hogy a lányról azt írják, hogy az egészséges táplálkozást követően visszatért a normális színhez.

Woolpit zöld gyermekek Suffolk középkori Anglia időutazók rejtély
Hypochromic anemia okozta elszineződés

  Egy másik magyarázat szerint a kislány és a kisfiú arzénmérgezéstől szenvedhetett, és talán szándékosan hagyták őket magukra a szüleik, nehogy megfertőzzék a közösséget. Az őket befogadók viszont nem betegedtek meg, így ez a teória könnyen elvethető. Sokkal valószínűbbnek hat a Derek Brewer történész által vallott elmélet, mely szerint a gyerekek súlyos vashiányos vérszegénység miatt zöldültek be. A betegséget a középkorban a „hajadon lányok nyavalyájaként” ismerték, ugyanis gyakran jelentkezik serdülőkorban a menstruációs vérveszteség miatt. Leggyakoribb kiváltó oka az elégtelen, vasban szegény étrend, tünetei között pedig a bőr zöldes elszíneződése is szerepel. Értelemszerűen amikor a gyerekek átszoktak a megfelelő táplálkozásra, a tünetek megszűntek, a bőrük színe is újra normális lett.
  Ami a lány leírását illeti a furcsa földről, Paul Harris a Fortean Studies 4-ben (1998) azt javasolta, hogy a gyerekek flamand árvák, valószínűleg egy közeli, Fornham St. Martin néven ismert helyről származtak, amelyet a Lark folyó választott el a Woolpittől.

  A 12. században sok flamand bevándorló érkezett, 1173-ban sok embert megöltek Bury St. Edmunds közelében, mivel II. Henrik király uralkodása alatt üldözték őket. Ha Woolpit zöld gyermekei valóban menekülő flamand bevándorlók lettek volna és ha a Thetford-erdőbe menekültek volna, akkor a megrémült gyerekek számára ez állandó szürkületnek tűnhetett. Bejuthattak a környék számos földalatti bányajáratának egyikébe is, ami végül Woolpithoz vezette őket. A flamand ruhákba öltözve és más nyelven beszélő gyerekek nagyon furcsa látványt nyújthattak falubelieknek.

Woolpit zöld gyermekek Suffolk középkori Anglia időutazók rejtély

Egyéb magyarázatok: földönkívüliek, esetleg időutazók
  Más kommentátorok inkább túlvilági származást javasoltak a gyerekek számára. Robert Burton 1621-ben megjelent "The Anatomy of Melancholy" című könyvében azt javasolta, hogy Woolpit zöld gyermekei "leestek a mennyből", aminek következtében mások azt feltételezték, hogy a gyerekek földönkívüliek lehettek.
  Az Analog folyóiratban megjelent 1996-os cikkében Duncan Lunan csillagász azt feltételezte, hogy a gyerekeket véletlenül a Woolpitbe szállították földönkívüli szülőbolygójukról, amely esetleg szinkron pályán rekedhetett a Nap körül és ezért az élhető terület csak egy szűk "szürkületi zónára" korlátozódik egy hevesen forró felület és egy fagyos sötét oldal között. Ezeket az állításokat ismét felvette "Gyermekek az égből" című 2012-es könyvében is.
  Szintén népszerű elmélet az időutazás, miszerint a gyermekek időutazók és valamilyen technikai nehézség miatt a 12. században rekedtek.

Woolpit zöld gyermekek Suffolk középkori Anglia időutazók rejtély
  Az első lejegyzése óta Woolpit zöld gyermekeinek története több mint nyolc évszázadon át fennmaradt. Bár a történet mögött rejlő valódi tényekre soha nem derült fény, számos vers, regény, opera és színdarab ihletőjeként szolgált szerte a világon és továbbra is megragadja sok kíváncsi elme képzeletét.

Felső kép: Woolpit zöld gyermekei, Randolph Caldecott Babes in the Wood című illusztrációjából. Public Domain

Forrás:

Wikipedia

April Holloway, 2022.01.20 The Green Children of Woolpit: Legendary Visitors from Another World

 0
Tovább

536: a sötétség éve

  Időszámításunk szerint 536-ban a világot hosszú tél sújtotta. A „sötétség évének” nevezett középkori esemény alatt a hőmérséklet zuhant, a napot pedig hatalmas köd tompította el, amely 18 hónapon keresztül a nap 24 órájában megakadályozta, hogy sugarai a Földet érjék. Ez az éghajlati kataklizma Európát, a Közel-Keletet, sőt Ázsia egyes részeit is érintette a következő évtizedben. Valójában ez az éghajlati visszaesés alaposan megváltoztathatta a történelem menetét. De mi okozta ezt a globális éghajlati kataklizmát?

sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járvány

Egy globális éghajlati kataklizma a történelmi szövegekben
  Még 2018-ban a Science arról számolt be, hogy Michael McCormick középkori történész kijelentette, hogy az 536 „az egyik legrosszabb időszak kezdete volt, ha nem a legrosszabb év”. Efézusi János 6. századi történész és egyházi vezető Historiae Ecclesiasticae történelmi munkájában, amelynek fordítása „egyháztörténetek”, azt írta, hogy „a nap elsötétült, és sötétsége 18 hónapig tartott”.

  535 és 536 között jelentős éghajlati események sorozata zajlott le, amelyek könnyen leírhatók katasztrofális következményekkel járó globális kataklizmának. „Minden nap körülbelül négy órán keresztül sütött [a Nap], és ez a fény még mindig csak gyenge árnyék volt. Mindenki azt mondta, hogy a Nap soha többé nem nyeri vissza teljes fényét” – részletezte Ephesus.

sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járvány

Az 536-os sötétség és kemény tél
  Nem Efézusi János az egyetlen író, aki megemlíti ezt az éghajlati kataklizmát. Procopius, aki i.sz. 500 és 565 között élt, és egy késő ókori bizánci tudós és történész volt, szintén utal a nap különös viselkedésére i.sz. 536-ban.  Procopius azt hitte, hogy ez egy baljós előjel, amely előrevetíti az elkövetkező eseményeket és kijelentette: „És ebben az évben történt, hogy egy nagyon félelmetes előjel történt. A nap ugyanis ebben az évben halványan bocsátotta ki fényét, akár a hold és olyannak tűnt, mint a nap fogyatkozásában, mert a sugarai nem voltak tiszták."sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járvány  Egy másik utalás az 536-os éghajlati kataklizmára a 6. századi írótól, mitilénei Zakariástól származik, akinel krónikája a „Sötét Napra” utaló részt tartalmaz i.sz. 535 és 536 között:
  "A nap kezdett elsötétülni nappal, a hold pedig éjszaka, miközben az óceán permetektől zúgott ebben az évben március 24-től a következő év június 24-ig... És mivel a tél kemény volt , olyannyira, hogy a nagy és szokatlan mennyiségű hótól a madarak... nyomorúság támadt... az emberek között... a gonoszság miatt." Mitilénei Zakariás (Krónika, 9.19, 10.1)

sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járvány

1000 évvel később is pestisjárvány szedi áldozatait (Párizs, 1544)

  Ez a három kivonat csak egy rész a számos, a világ minden tájáról származó beszámolóknak, amelyeket a kérdéses korszakban írtak. Minden esetben a Napról azt írták, hogy egyre halványodik és elveszíti fényét. Sokan azt is leírták, hogy kékes színű. A hatásokat a Holdnál is megfigyelték. A fény csökkenése a bolygó hőmérsékletének csökkenését eredményezte. Az eső hiánya és a nagyon hosszú tél a terméskieséshez, valamint a madarak és más vadon élő állatok elpusztulásához vezetett, ahogy azt mitiléni Zakariás írja. Az éhínség és a pestisjárványok sok területet sújtottak, és rengeteg ember halt meg.
 Kínában és Japánban is nagyon részletesen rögzítették az eseményt. A vízhiány miatt hatalmas aszályok következtek, és halál következett. Több százezer négyzetkilométer vált terméketlenné. A Beishi krónikák, az északi dinasztiák hivatalos története megemlíti, hogy Xi'an tartományban a lakosság 80%-a meghalt, és a túlélők holttesteket ettek a túlélésért. Az év pedig 536 volt.

sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járvány
Éhínség a középkori Írország területén


  A katasztrofális esemény Koreát, Amerikát, Európát, Afrikát és Ausztráliát is sújtotta. Míg nem minden országról léteznek írásos feljegyzések, a régészeti és geológiai adatok az éghajlati változásokra utalnak. A fák törzsén végzett vizsgálatok például kimutatták, hogy i.sz. 536 volt a leghidegebb az elmúlt 1500 évben.

A sötétség okának kutatása
  Bár az 536-os éghajlati kataklizmára nincs határozott válasz, a történelem legrosszabb évére felállított elmélet szerint egy nagy aszteroida vagy üstökös becsapódása a tengerben lehet az egyik ilyen lehetőség (ha szárazföldet ért volna, bizonyíték lenne kráter). Dallas Abbott geológus ennek a nézetnek az egyik híve, és véleményét olyan bizonyítékokra alapozza, amelyeket grönlandi jégmagok tanulmányozása során talált. Ez azonban nem magyarázza meg a nap gyenge fényét, és ebben az időszakban nem jegyeztek fel cunamit, amely akkor következett volna be, ha egy aszteroida landol az óceánban.

sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járványA Vezúv kitörése (Pierre-Jacques Volaire, 1771)

sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járvány  Egy másik felvetett elmélet egy gigantikus vulkánkitörés, aminek a légkörbe juttatott por okozhatta a fény elhalványulását. Az egyik jelölt az indonéziai Jáva és Szumátra szigetei között található Krakatau. Az 1869-ben írt Pustaka Raja Purwa (jelentése: „Az ősi királyok könyve”) egy ősi vulkánt ír le: "Dühös földrengés volt, teljes sötétség, mennydörgés és világosság… Aztán dühös vihar tört elő zuhogó esővel, és egy halálos vihar elsötétítette az egész világot… Amikor a vizek lecsillapodtak, látni lehetett, hogy Jáva szigete már elpusztult, két részre oszlik, így jött létre Szumátra szigete."
 Bár ez a kézirat az i.sz. 416-ra és nem az i.sz. 535-re vonatkozik, az a tény, hogy a 19. században íródott, magyarázatot adhat az időhivatkozás pontatlanságára.


sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járvány

Bal oldalon: A svájci Colle Gnifetti jégmag fúróhelye. A jobb oldalon: A jégmag egy része  (Nicole Spaulding / CC BY 4.0 )

  Egy dolog egészen különös ebben a globális éghajlati kataklizmában, hogy gyakorlatilag ismeretlen eseményről van szó. 
Noha a történészek régóta tudnak erről az éghajlati kataklizmáról, továbbra is tanácstalanok maradtak az okait illetően. 2018-ban a svájci Alpok gleccseréből származó 72 méter hosszú jégmag elemzése, amely a természetben előforduló és az ember által létrehozott események naplójaként szolgál, arra a következtetésre jutott, hogy 536-ban Izlandon hatalmas vulkánkitörés történt és a hamu szétterjedt az északi féltekén.  Két további kitörés volt 540-ben és 547-ben. Amikor egy vulkán kitör, ként, bizmutot és más anyagokat lövell ki a magasba a légkörbe, ahol aeroszolfátylat képeznek, amely visszaveri a napfényt az űrbe, lehűtve a bolygót.

sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járvány
Az Eyjafjallajökull vulkán kitörése (2010, Izland)

sötétség hideg tél kataklizma középkor vulkán éhínség járvány  Az Antiquity tanulmány szerint a jégmagban ólomnyomok is láthatók, ami az úgynevezett „ezüstolvasztási fellendülés” bizonyítéka. A Live Science szerint ez az ezüst konjunktúra biztos jele „az éhező, betegségek sújtotta Európa sötétjében fellendülő gazdaságnak és egy új kereskedői osztály megjelenésének, amely készen áll a nemesfémekkel való kereskedésre”. 640-re az emberiség kezdett kilábalni az 536-os éghajlati viszonyok szörnyű hatásaiból.

  A középkori Európának nagyjából 100 év kellet, hogy újra"összeszedje magát" a katasztrófa után.
Vajon mennyi időbe telne a modern kori emberiségnek, egy fél bolygót éríntő kataklizma után visszaálljon a rend...?

Forrás:

Black, J. 11 January. "Year of Darkness: The Climate Cataclysm of 536 You’ve Never Heard Of". Link: https://www.ancient-origins.net/history-important-events/climate-cataclysm-001360

Barras, C. 15 January 2014. “AD 536: The year that winter never ended” in New Scientist . Link: https://www.newscientist.com/article/mg22129520.700-ad-536-the-year-that-winter-never-ended.html

Gibbons, Ann. 15 November 2018. “Why 536 was ‘the worst year to be alive’” in Science. Link: https://www.science.org/content/article/why-536-was-worst-year-be-alive

Greshko, M. 23 August 2019. “Colossal volcano behind ‘mystery? Global cooling finally found” in National Geographic. Linkhttps://www.nationalgeographic.com/science/article/colossal-volcano-behind-mystery-global-cooling-found

Keys, D. 2000. Catastrophe. Arrow Books Ltd.

Little, B. 3 December 2018. “The Worst Time in History to Be Alive, According to Science” in History. Link: https://www.history.com/news/536-volcanic-eruption-fog-eclipse-worst-year

Newitz, A. 20 January 2014. “What caused a 10-year winter starting in 536?” in GIZMODO. Link: https://gizmodo.com/what-caused-a-10-year-winter-starting-in-536-1505213873

Specktor, B. 20 November 2018. “536 Was a Garbage Year for Mankind (So Give 2018 a Break)” in LiveScience. Link: https://www.livescience.com/64132-worst-year-ever-536.html

 0
Tovább

A kínai, aki Kolumbusz előtt fedezte fel Amerikát

Bár már tudjuk, hogy Kolumbusz csak újra felfedezte az európaiak számára az amerikai kontinenst, mégis kevés információnk van azokról a felfedezőkről, akik előtte léptek Észak- és/vagy Dél-Amerika földjére. Következzék egy Európában kevésbbé ismert kínai felfedező, aki gykorlatilag behajózta az egész bolygót.

Előzményként annyit mindenképp meg kell említeni, hogy az 1400-as években Kína óriásit nyitott a világ felé, virágzott a kerekedelem a szárazföldi és tengeri szomszédokkal, a diplomáciai és katonai sikereknek köszönhetően hatalmas befolyásra tett szert a térségben.

Amerika felfedezése Kincses flotta hajózás Kína középkor kereskedelem

Zheng He története

Zheng He 1371-ben született, szegény semur nemzetiségű családban, a jünnani Kunjangban. Apja, Ma Ha-cse és nagyapja eleget tettek a hadzshoz kötődő kötelességüknek, elzarándokoltak Mekkába, a Szent Városba. Utazásaik nagy hatással voltak a fiatal Ma életére, amit aztán tovább is adott fiának. Zheng He megtanult arabul, sok ismeretet szerzett kora földrajzi helyzetéről és a nyugati világról. Tízéves korában került az udvarba, mint ígéretes eunuch. Két évvel később az ifjú Jen hercegének, azaz a későbbi Jung-lö császárnak szolgálatába került. A hercegi ágyasok lakosztályába osztották be munkára. Részt vett Jen herceg számos sikeres hadjáratában, kulcsszerepet játszott a nankingi udvar elfoglalásában. A későbbi Jung-lö császár, Zheng He segítségével szerzi meg unokaöccsétől a trónt. Ezután Zheng He a Császári Háztartás legfelsőbb vezetését kapta meg.

1403-ban Csu Ti elrendelte az állami flotta felállítását, amely később a Kincses Flotta néven híresült el. Ezzel kezdődik Zheng He, a felfedező, diplomata és a kor legnagyobb hajósának diadalmenete. Csu Ti tehát parancsot adott ki az elmenekült császár, Csien-ven felkutatására. A kutatással Zheng He-t bízta meg.

Amerika felfedezése Kincses flotta hajózás Kína középkor kereskedelem
A Kincses Flotta egy 17. századi fametszeten

Erről olvashatunk az 1767-ben összeállított Li-taj Tung-csien-csi-lan című munkában:

„A Jung-lö uralkodási ciklus harmadik évében, a császári palota eunuchja, Zheng He parancsot kapott egy dél-tengeri küldetésre. A császár, mivel élt a gyanúval, hogy az előző császár a tengerekre menekült, megbízást adott Zheng He-nek, Vang Csing-vunak és másoknak, hogy kövessék nyomait. Rengeteg arannyal és más kincsekkel megrakodva, és több mint harminchétezer hivatalnok és férfiú hajót épített és útra kelt parancsnokságuk alatt. Szucsou prefektúrából indulva Fucsienen át Indokína felé mentek, ahol is behajózták a nyugati tengereket… Az összes ország alázatos volt a császári paranccsal szemben, küldötteiket elküldték a hajóval, adóajándékaikkal együtt.… Cseng Ho nem kevesebb, mint hét diplomáciai küldetéssel volt megbízva. Háromszor vetette börtönbe az idegen vezetőket…. Ugyanebben az időben, különféle népek, a kínaikon lévő kereskedelmi haszon reményében, kiszélesítették örökké tartó kereskedelmi célú kapcsolataikat, és megszakítás nélkül jöttek-mentek…”

Amerika felfedezése Kincses flotta hajózás Kína középkor kereskedelem
Zheng He hajójának mérete a korabeli európai hajókhoz viszonyítva

Csu Ti nem véletlenül Zheng He-t bízta meg a külföldi országokba küldött hajóhad vezetésével, hiszen a rendkívül impresszív, több mint két méter magas, határozott fellépésű, hosszú fülcimpájú, tigrishez hasonló járású, tiszta és vibráló hangú Zheng He már bizonyította hűségét iránta és egyéb adottságai is megfelelőek voltak a feladatra. Maga Zheng He is megemlékezik küldetéseiről a 20. század 30-as éveiben felfedezett fucsieni kőoszlopon. Az emlékoszlopon olvasható felirat többek között leírja, hogy Zheng He hogyan választotta ki a szerencsés napot az indulásra, ezenkívül több mint harminc kínai nyelvű országnevet tartalmaz Kelet-Ázsiától Afrikáig.

Amerika felfedezése Kincses flotta hajózás Kína középkor kereskedelem
Zheng He arcképe

Összesen hét expedíció indult Jung-lö (1403-1424), majd Hszüan-tö (1425-1435) uralkodása alatt. Hat expedícióban bizonyosan maga Zheng He is részt vett.

Zheng He világtérképe

A vitákat kiváltó térkép 2001-ben került napvilágra, amikor egy sanghaji ügyvéd, Liu Gang azt állította, hogy egy helyi kereskedőtől vásárolta meg körülbelül 500 dollárért. Úgy véli, hogy Zheng mindkét félteke vizein hajózott, Amerikában, a Földközi-tengeren és Ausztráliában is megfordult. 2003-ban Gavin Menzies ezt a térképet bizonyítékul szolgálja „1421: az év, amikor Kína felfedezte a világot” című könyvéhez.

Amerika felfedezése Kincses flotta hajózás Kína középkor kereskedelem
Egy 18. századi másolat egy i.sz. 1418-as térképről, amely állítólag azt a világot mutatja be, amelyet Cseng He fedezett fel.

A térképen a világ két féltekéje látható, a kerek Föld lapos papíron való ábrázolásának konvenciója. A kontinensek is jól felismerhetőek: Észak- és Dél-Amerika körvonalai világosak, csakúgy, mint a messzi szárazföldről folyó folyók. Az Északi-sarkvidék, a Himalája, amelynek lábánál Zheng He született, a világ legmagasabb hegylánca. Egyes szempontok jellegzetesen kínaiak: a kék, legyezőszerű hullámok a kínai térképészeti hagyományok részét képezik, csakúgy, mint a szöveges helyleírásokat tartalmazó annotációk.

Bár régészeti leletek nem támasztják alá, hogy Zheng He bármelyik hajója elérte volna az amerikai partokat, a térkép részletessége mégis arra enged következtetni, hogy bizony Kolumbuszt nem csak a vikingek (kb.500 évvel), hanem a kínaiak (kb.70 évvel) is megelőzték.

Zheng He célja nem elsősorban a felfedezés volt, hanem a kínai császár hatalmának megismertetése, fennhatóságának elismertetése a térségben, az ajándékok cseréje és a kereskedelmi kapcsolatok kiépítése mellett.  Zheng He az utolsó, 1433-as úton halt meg, vele pedig a Kincses Flotta napjai is leáldoztak. Zheng He életének végével Kína nyílt tengeri felfedezései is véget értek. Ekkor az új császár már kevésbé tartotta fontosnak a drága expedíciók finanszírozását. A következő néhány száz évben Kína nagyrészt önmagába fordult és elzárkózott a külvilágtól.

Zheng He hazájában ma is rendkívül népszerű. Számos szobor, park, múzeum őrzi emlékét a nagy hajósnak, felfedezőnek és kiváló diplomatának.

Amerika felfedezése Kincses flotta hajózás Kína középkor kereskedelem
Zheng He szobra Jinning megyében

Való igaz, hogy hivatalos bizonyíték nincs rá, mégis lehetséges, hogy a kor legjobb hajóival rendelkező Zheng He vezette kínai flotta körbehajózta a Földet, megelőzve a híres európai felfedezőket és hajósokat.

Forrás:

Wikipedia, Booksfact

Következő poszt: Leif, az első "amerikai" viking

 0
Tovább

EREDET

blogavatar

Bár az emberek többsége elfogadja a történelmet úgy, ahogyan az a tankönyvekben áll, azonban számtalan rejtély, tudományos anomália és meglepő műalkotás létezik, amelyeket még fel kell fedezni, vagy csak érdemes elgondolkodni rajtuk és más szemszögből is megvizsgálni őket.

Utolsó kommentek

Címkefelhő

rejtély (5),Amerika felfedezése (3),középkor (3),rejtélyes (2),kutatás (2),felfedezés (2),éhínség (2),Srí Lanka (2),Kína (2),város (2),elveszett kontinens (2),eltünt (2),tamil (2),purana (2),legenda (2),kézirat (1),gonosz mostoha (1),boszorkány (1),Hansel & Gretel (1),mézeskalácsház (1),Rohonc (1),kódex (1),sötét erdő (1),vulkán (1),beszélő tükör (1),Kabwe (1),őskori koponya (1),Margarete von Waldeck (1),Maria Sophia von Erthal (1),valódi történet (1),Grimm mese (1),régészeti anomália (1),David Hatcher Childress (1),hideg tél (1),kataklizma (1),járvány (1),sötétség (1),ősember (1),Smithonian Intézet (1),időutazás (1),Jancsi és Juliska (1),mesterséges nyelv (1),fanyűvő (1),Mátra (1),jeti (1),Mátranovák (1),anime (1),Japán történelem (1),ronin (1),erdő (1),fekete (1),rabszolga (1),Földhónap (1),Feketeszakáll (1),Karib-tenger (1),kalóz (1),Caesar (1),fekete szamuráj (1),Netflix (1),zöld gyermekek (1),Suffolk (1),Woolpit (1),megfejtés (1),titkosírás (1),hét törpe (1),középkori Anglia (1),időutazók (1),Yasuke (1), (1),eltűnt gyerekek (1),Hameln (1),Pied Piper (1),Patkányfogó (1),kriptográfia (1),Vinland (1),hajós (1),központ (1),eltűnt város (1),sivatag (1),elveszett (1),Dubai (1),Halálféreg (1),Góbi-sivatag (1),skandináv (1),víziszörny (1),Lagarfljotsormur (1),Izland (1),Mongólia (1),Dél-Amerika (1),konkvisztádor (1),azték (1),Britannia (1),Atzlan (1),titkos (1),kutató (1),expedíció (1),Arthur legenda (1),Tristan (1),El Dorado (1),aranyváros (1),Cornwall (1),elsüllyedt város (1),Isolda (1),Kumari Kandam (1),Lemúria (1),Észak-Amerika (1),Leif Eriksson (1),vikingek (1),Vörös Erik (1),Wu császár (1),Fehér piramis (1),tengeri felfedezés (1),Camazotz (1),vámpír (1),denevér (1),Mexikó (1),Batman (1),maja legenda (1),piramis (1),Xian (1),hajózás (1),kereskedelem (1),Kincses flotta (1),ókori görög (1),régészet (1),India (1),Purana (1),Vamana (1),Mahabharata (1),Védák (1),kontinensek felfedezése (1),hindu istenek (1),Mahabali (1),Hófehérka (1)