Kína Shaanxi tartományának egy elszigetelt, lapos síkságán, Xi'an ősi fővárosa közelében, több tucat látványos piramisdomb található, amelyek Kínán kívül kevéssé ismertek. Ezeknek a lenyűgöző sírokhoz kapcsolódoan midig előkerül egy hatalmas, 300 méter magas fehér, ékköves sapkás piramis legendája. Míg egyes kutatók úgy vélik, hogy a Xi'an Fehér Piramis légi megfigyelései megfelelnek a Maoling piramisnak, azaz Han Wu császár sírjának, mások azt állítják, hogy a legendás piramist (ami megdöbbentő méreteivel jócskán felülmúlja a gízai nagy piramist) még nem találták meg.

Xian Kína piramis Wu császár Fehér piramis kutatás

Xi'an fehér piramisának első észlelése – Fred Meyer Schroder, 1912

A hatalmas fehér piramis megfigyelései Kínában több mint egy évszázadra nyúlnak vissza Fred Meyer Schroder amerikai utazási iroda és kereskedő naplójába, aki 1912-ben egy buddhista szerzetes vezetővel sétált a távolban Shaanxi tartományban. Schroder arról számolt be, hogy látott egy óriási piramist a körülötte lévő kisebb piramisokkal együtt. "Még ijesztőbb volt, mintha a vadonban találtuk volna" - írta. "De ezek [piramisok] bizonyos mértékig ki voltak téve a világ szemének, de még mindig teljesen ismeretlenek a nyugati világban."
Schroder becslése szerint a fő piramis legalább 300 méter magas, oldala pedig 500 méter. Az ilyen méretek tízszer nagyobb térfogatot adnának a szerkezetnek, mint az egyiptomi Nagy Piramisé, amely 140 méter magas. Schroder mongol kalauza, Bogdo közölte vele, hogy a piramisok legalább 3000 évesek, és a róluk szóló információkat az ősi kolostori dokumentumok rögzítik, és jól ismertek a helyi legendákban.

Xian Kína piramis Wu császár Fehér piramis kutatás
Xi'an piramisai

Xi'an fehér piramisának második megfigyelése – James Gaussman, 1945

A Xi'ani Fehér Piramis második és leghíresebb megfigyelése az Egyesült Államok Hadseregének James Gaussman nevű pilótájától származott, aki 1945 tavaszán Kínából az indiai Assamba repült, amikor állítólag egy hatalmas fehér piramist látott Xi'an-tól délnyugatra. Később ezt írta:
"Egy hegy körül repültem, majd egy völgybe értünk. Közvetlenül alattunk volt egy óriási fehér piramis. Úgy nézett ki, mintha egy tüdérmeséből került volna elő. A piramis csillogó fehér színű volt. Lehetett fém, vagy valamilyen más kő. Minden oldalról fehér volt. A legérdekesebb a záróköve volt: egy nagy darab értékes drágakőszerű anyag. Mélyen megérintett a dolog kolosszális mérete."

Xi'an fehér piramisának harmadik megfigyelése – Maurice Sheahan ezredes, 1947

Mindössze két évvel azután, hogy Gaussman egy fehér, drágaköves piramist észlelt, Maurice Sheahan ezredes, a Trans World Airlines távol-keleti igazgatója egy völgy felett repült Kínában, a Qin Ling-hegység közelében, körülbelül 64 kilométerre délnyugatra Xi'an Shaanxi tartományban, amikor meglátott egy óriási piramist az alatta elterülő tájon.
Sheahan találkozásáról a The New York Times március 28-i száma számolt be, „Egy amerikaipilóta hatalmas kínai piramisról számol be elszigetelt hegyekben, Siantól [Xi'an] délnyugatra. A cikkben Sheehan azt mondta, hogy a piramis körülbelül 1000 láb magas és 1500 láb széles volt, és úgy tűnt, hogy "az egyiptomiak eltörpülnek mellette". Két nappal a jelentés után a The New York Times közzétett egy fotót a feltételezett piramisról, amelyet később Gaussmannak tulajdonítottak. Eközben a kínai régészek tagadták, hogy létezne ilyen piramis.

Xian Kína piramis Wu császár Fehér piramis kutatás
A New York Timesban, 1947. május 30-án megjelent fénykép

A fénykép némileg kiábrándító volt – nem volt tiszta fehér, nem volt ékszersapkás és nem látszott 1000 láb magasnak sem, ami azt a kérdést veti fel, hogy a fotót valóban Gaussmann készítette, vagy csak az újság által hozzáadott töltelék volt. A fényképet később a jól ismert Maoling temetkezési halomként azonosították, Wu Han császár (i.e. 156–87) sírjaként, amely Xingpingben, Shaanxi tartományban, Kínában található, körülbelül 40 km-re északnyugatra a Xi'an városától.

A Maoling mauzóleum

A Maoling a nyugati Han-dinasztia legnagyobb piramisa (vagy inkább trapéz alakú sírdombja), amelyet birodalmi mauzóleumként építettek több mint 2000 évvel ezelőtt, de még mindig lényegesen kisebb, mint a Xi'an Fehér piramisának bejelentett mérete. A döngölt földből és agyagból épült domborulat körülbelül 220 x 220 méter téglalap alakú alappal és 50 méter magas.

 

 

Xian Kína piramis Wu császár Fehér piramis kutatás
A New York Timesban, 1947. május 30-án megjelent fénykép

A sír építése Wu császár uralkodásának második évében (i. e. 139) kezdődött és körülbelül 53 évvel később, halálakor fejeződött be. A sírt értékes sírtárgyakkal töltötték meg, amelyek közül sok ma egy közeli múzeumban látható. Maoling körül több kisebb sírhalom is található, amelyekbe Wu császár kedvenc ágyasát, Li úrhölgyet, továbbá a katonai stratégát, Hao Qubing-et és a császari udvar többi tagját temették.

Xian Kína piramis Wu császár Fehér piramis kutatás
Han Wu-Ti császár (Wikipédia)

Valóban létezik Xian fehér piramisa?

Több elentmondás is van a fehér piramis esetében. Egyrészt a leírások nem egyeznek, ezenkívül Maoling Hsziantól északnyugatra fekszik, míg Gaussman és Sheahan délnyugatra helyezte el a piramist. Másrészt Sheahan úgy írta le a Fehér Piramist, mint „tökéletes piramis alakú”, ami ellentétben áll a Maoling mauzóleum lapos formájával.
Lehetséges, hogy a New York Times egyszerűen Maoling fotóját használta stockfotóként egy kínai piramis ábrázolására, nyitva hagyva annak lehetőségét, hogy egy igazi fehér piramis még mindig felfedezésre vár? Vagy Schroder, Gaussman és Sheahan tévedett leírásaikban és méretbecsléseikben és valóban Maolingot észlelték?

Xian Kína piramis Wu császár Fehér piramis kutatás
Qin Ling hegység

Egyesek úgy vélik, hogy a Fehér piramis a Qin Ling-hegységben található, azonban nehezen észrevehető a magasba tornyosuló hegyek és mély szurdokok között. Számos kutató és felfedező kutatta-kereste a Xi'an Fehér Piramist, de a mai napig egyikük sem járt sikerrel.

A poszt April Holloway Ancient Origins oldalon publikált cikke alapján készült.

A felső kép csak illusztráció.